Szanowni Państwo,
Poniżej prezentujemy wystąpienie Stowarzyszenia Ligota Piękna w sprawie wycinki lasu w Malinie.
Jako członek Stowarzyszenia Ligota Piękna, wspólnie z Andrzejem Gajewskim Prezesem Stowarzyszenia oraz innymi członkami, działamy na rzecz zmiany klasyfikacji lasu w Malinie z przemysłowego na społeczny.
Zachęcamy do lektury.
Szanowni Państwo,
W dniu 29 stycznia b.r. w Nadleśnictwie Oborniki Śląskie odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne nad Projektem Planu Urządzeń Lasu na lata 2025-2035.
W spotkaniu tym uczestniczyli również przedstawiciele Stowarzyszenia Ligota Piękna, wspomagani przez prof. dr hab. inż. arch. Irenę Niedźwiecką – Filipiak.
W trakcie tego spotkania, Nadleśniczy Marcin Majewski poinformował, że nadleśnictwo odrzuciło wniosek SLP o uznanie całego Lasu Malin jako obszar leśny o zwiększonej funkcji społecznej. Potwierdzenie pisemne takiego stanu otrzymaliśmy 15.02.2024 ( widoczne na załączonej mapie żółtym kolorem).
W porównaniu do pierwotnej wersji Projektu PUL zaproponowano jedynie poszerzenie stref oddziaływania społecznego o strefę lasu o szerokości po ok. 60 metrów wzdłuż niektórych dróg leśnych ( tj. po 30m z każdej strony drogi).
Zdecydowanie negatywnie oceniamy ten projekt.
Konsekwentnie opowiadamy się, za uznaniem całego Lasu Malin jako obszar leśny o zwiększonej funkcji społecznej, który ma niebagatelne znaczenie dla mieszkańców okolicznych miejscowości i pobliskiego Wrocławia.
Pozyskaliśmy informację, że pomimo złożonego przez SLP apelu do Ministra Klimatu i Środowiska o wstrzymanie dalszej wycinki tego lasu, Nadleśnictwo nadal tę wycinkę zaplanowaną na 2024 r. będzie realizować.
Oznacza to dalszą dewastację tego niegdyś pięknego lasu. Nie możemy na to pozwolić.
Deklaracja Nadleśnictwa, że : …ze względu na postępującą antropopresje, nie wyklucza w przyszłości zrewidowania zasięgu stref zwiększonej funkcji społecznej dla tego obszaru leśnego…”, jest deklaracją gołosłowną, bo w przyszłości, być może nie będzie już co chronić.
Prace nad Projektem PUL będą trwały jeszcze do końca lipca b.r.
Mamy jeszcze czas, aby poprzez zdecydowaną presją społeczną zmusić Nadleśnictwo do zmiany swojego dotychczasowego stanowiska.
Jak dotychczas władze gminy Wisznia Mała przyjęły bierną postawę wobec tego problemu.
Dlatego warto, aby w tym okresie kampanijnym uważnie analizować programy wyborcze naszych kandydatów.
Stowarzyszenie Ligota Piękna

